Перейти к основному содержанию

Замъкът Кастел дел Монте в Пулия - тайни и мистика

опубликовано в

Кастел дел Монте с право се нарича Короната на Пулия. Неговата осмоъгълна форма, липсата на коридори, осемте (осмоъгълни!) кули, октагоналният вътрешен двор и фонтан - всичко това намеква за едно тайно послание. Кому и от кого? Защо владетелят на замъка - императорът на Свещената римска империя Фридрих II Штауфен - носел на дясната си ръка пръстен с изумруд, украсен с осем венчелистчета?

Смъртта на Императора

 

Фридрих II ШтауфенВ края на ноември 1250 г. по време на лов в горите на Пулия императорът Фридрих II внезапно усеща силна болка в стомаха. След броени дни болката и треската стават непоносими и императорът решава да отседне за малко в изисканата резиденция домус ареа (днес - Торемаджоре). Това място става последен приют за императора: дизентерията бавно изгаря ослабналото му тяло, а на 13 декември светлината в очите му изгасва завинаги. Тръгват слухове, че самодържецът е отровен от незаконнородения си син Манфред...

Замъкът на Фридрих се строи в продължение на 10 години. Неговата причудлива геометрическа форма все още е повод за дискусии. Императорът, както е известно, бил начетен човек и меценат. Той създал придворна математическа школа под ръководството на великия Фибоначи. Това е повод да се замислим.

Необичайната за Пулия архитектура на замъка ни връща към символиката на вярата: октагонът се възприемал като символ на възкресението и възрождението. Древните религиозни храмове често използвали няколко форми: квадрат в основата (правоъгълен фундамент), над който се издига сфера или кръг: квадратът е символ на земното, а кръгът олицетворява небесното. Преходна фигура между тези две форми е осмоъгълникът, който би могъл да олицетворява временното положение на човека между земното и небесното. Можем да си спомним древните баптистерии (кръщелни) от IV в., чиято форма напомняла за важността на кръщението като акт на единение с Бога, или с Вечното.

Знаем, че Фридрих II посещава Йерусалим и остава възхитен от светилището Купол на Скалата на Храмовия хълм. Ахенската капела, в която е коронован императорът, също има осмоъгълна форма. И още едно съвпадение: сумата от цифрите в датата на смъртта на императора (1250) е равна на 8. И ще допълним: короната на императора има осмоъгълна форма...

 

 

Замък или крепост?

 

Замъкът е облицован с мраморни плочи - това е доста необичаен за времето начин за украса на едно фортификационно съоръжение. Около замъка нямало защитен ров и земен насип. Липсват складове за амуниции и няма нищо, което да напомня за стратегия на многомесечна отбрана. Даже завивките на витите стълбища не съответстват на правилото "свободна дясна ръка за отбрана". Липсват амбразури, а прозорците са прекалено големи и през тях спокойно биха могли да проникнат в сградата запалителни ядра. Това показно лекомислие следва да се възприема като послание: Фридрих II не се страхувал от никого, въпреки че имал доста врагове.

В Кастел дел Монте живеели малобройните членове на императорската свита. Замъкът е изграден на възвишено място, което давало възможност за пълен контрол над околностите. До него могли да се доближат само проверени и доверени лица, а прислугата (внимание!) била подбрана не от местни аборигени, а от жители на отдалечени градове - Монополи, Битонто и Битето. Това означава, че в стените на замъка се провеждали тайни срещи или... алхимични опити за трансмутация на сребро и злато.

 

Алхимия

 

Учените допускат, че в замъка се провеждали опити за превръщане на "презрени" метали в злато и сребро. Наистина, в стаите на замъка камините са толкова малки, че едва ли биха могли да стоплят гостите и домакините. Но са достатъчни за подгряване на реактиви, а отдалеченото положение на замъка изключвало възможността някой да "подуши" странна миризма. В нишите, може би, се намирали дестилатори и подобия на ковашки мехове за подсилване на пламъка.

Търсенето на петата субстанция (петия елемент) било строго секретно дело, особено в съчетание с тайни нощни окултни практики. В свитата на императора заемал особено положение Микеле Ското - астролог, гадател и химик. Трактатите на този теоретик носели на императора доста добри пари, особено когато се касаело за добиването на злато от мед.

Желанието за усъвършенстване на материята с помощта на химически опити в средните векове предизвикало лавина от шарлатански измами и откровени спекулации. Често спонсори на експериментите били знатни велможи и даже кардинали.

 

Кастел дел Монте е интересна находка не само за специалистите. Туристите споделят, че когато посещават замъка, ги обхваща странно безпокойство. Стените излъчват някаква необикновена енергия, сякаш запаметена от смътните времена на XIII век с неговите страсти, наивност и жестокост.

Замъкът се намира под защитата на ЮНЕСКО. От 1996 г. е част от Световното наследство на човечеството.

 

Как да стигнем до Кастел дел Монте

 

Замъкът се намира в комуната Андрия, провинция на Бари.

С автомобил:

По магистралата А 14 Болоня - Таранто

По магистралата А 16 Бари - Неапол, с излизане в точката: Andria-Barletta S.S. 170.

От Рим: вижте на картата

От Флоренция: на картата

От Триест: карта

 

Фотогалерия на замъка Кастел дел Монте

 

 

Достопримечательности Италии - список